Az én észlelési módszerem...

Az amatőr csillagász észlelési módszerét több dolog is befolyásolja. Talán ezek legfontosabbika a téma, de az egyéni beállítottság, mint szubjektív tényező is meghatározó. A jelen cikk így feltehetően egyedi megfi­gyelési metódust ismertet. Továbbá az alkalmazott észlelési módszernek a technikai adott­ságokkal is összhangban kell lennie. Ebből a szempontból döntő jelentősége volt annak, hogy távcsövemet az "amatőrbiblia", Kulin Gyurka bácsi Távcső világa c. könyve alapján építettem. A konven­cionális német szerelés és az osztott körök komolyan vétele folytán kezdettől fogva koordináták beállításával keresem a megfigye­lendő objektumokat. Ehhez természe­tesen - atlasz helyett - kata­lógusra van inkább szükség, ami bonyolultabb eset. Kicsi, a távcső mellett kényelmesen használható gyüjtemény a módszer későbbiekben ismertetésre kerülő kritériuma miatt nem felel meg, nagy katalógusom pedig nem volt. Akinek viszont van, az jól tudja, hogy még szobában sem egyszerü dolog megtalálni benne valamit. Ezért időt és fárad­ságot nem sajnálva kézzel, különálló lapokra írt kettős­csillag listákkal oldottam meg ezt a problémát. (A ma rendel­kezésre álló SAC katalógus közelítőleg megfelelne a célnak!)

Az észlelő amatőrök - az egészen kezdőket kivéve - általában egy többé-kevésbé konkrét tervvel vonulnak ki az ég alá. Az én tervem alapvonása, hogy egy este az égboltnak egy viszonylag kis területén végzem a kettősök megfi­gyelését, és ezen a területen a lehetőség szerint minden párt igyekszem csővégre keríteni. Ehhez az említett előzetesen elkészített gyüjtő lapokat használom. Amint a Binary előző számában megjelent cikkemben írtam, teljes katalógus nincsen, ezért célszerű a különböző kiadványokban található adatokat össze­gyüjteni. Sok évvel ezelőtt (számítógép híján) ezt papír-ceruzával csináltam meg, a kettősöket speciális módon csopor­tosítva. Az égboltot területekre osztottam, amelyet egész órás órakörök és egy-egy paralel kör határol. A szélességi zónákat úgy választottam meg, hogy azonos (megközelítőleg 180 négyzet­fokos) nagyságú részek alakuljanak ki. Természetesen az egyes területeken ettől függetlenül eltérő számú kettős­csillag található. Egy ilyen területen belül - legalábbis kezdetben - rektasz­cenzió szerint vannak felsorolva az objektumok: koordináta, név, csillagkép, fényesség, szög­távolság, PA és forrásmegjelöléssel. (Nagyon ritkán egy közeli, fényesebb csillag helyzetét is jelzem, azonosítás céljára). A feldol­gozott kata­lógusoktól függően 1-2 lapra elfér egy terület, így az esetleges későbbi kiegészítések sem teszik kezel­hetetlenné, áttekint­hetet­lenné a listát. Mivel a forrás kivételével a többi adat nélkülöz­hetetlen, illetve esetenként "nagyon jól jön" a távcső mellett, a pozíci­ószög akaratlan megnézését megelőzhetjük piros színű írással; ez az észleléskor használt piros világítás mellett nem látszik, zöld vagy fehér színre váltva viszont ellenőrzés céljából rendel­kezésre áll. Az észlelt párokat vagy mindjárt, vagy utólag, a lap szélén megje­lölöm: a probléma­menteseket pipával, a remény­teleneket kérdőjellel, míg a további vizsgálódást igénylőket csillaggal. Az észlelési rendszerhez kapcso­lódónak vehető, hogy egy külön füzetben csillag­képenként nyilván­tartom az észlelt párokat, és hogy megfi­gyelésük az észlelőnapló hányas oldalain található.

Az osztott körös munkához az objektum egyenlítői koordi­nátáira és a csillagidő ismeretére van szükség. Az előbbi a fentebb leírt listából, az utóbbi egy csillagidőt mutató karóráról olvasható le. A helyi csillagidő meghatáro­zására korábban egy progra­mozható kalkulátort használtam. Technikai eszközt nem igényel és ugyanolyan jó, egyszerű és pontos, ha egyszer kiszámítjuk a csillagászati évkönyvben minden napra megadott csillagidő és a helyi csillagidő különbségét. Ezután az évkönyv és egy kivonás vagy összeadás segítségével pillanatok alatt megkapjuk a szükséges pontosságú adatot, amit én egy csak e célra használt, csillagidőben járó karórán beállítok.

Mivel a kettősöknél évszakhoz kötött jelenségek nincsenek, tetszés szerint választhatunk az éjszakai égboltról. A választáshoz hathatós segítséget nyújt az ábrán látható "horizonttérkép", amely az állandó észlelőhely körkörös látás­lehetőségén túl a mechanika okozta holtteret és a használ­hatatlan okulár­helyzeteket is mutatja. (A térképet időnként korrigálni kell a fák növése és egyéb változások miatt). Én legtöbbször a hajnalinál kellemesebb esti időszakot és felső delelés környéki területet részesítek előnyben: ennek adatgyüjtő lapjával, észlelőnaplóval és a többi szükséges felszereléssel, de térkép nélkül(!) megyek a megfigyelő helyre.

A vaskúti állandó észlelőhely horizonttérképe
A besatírozott terület a holtteret, a sávosan satírozott rész a nagyon "nyakatekert" betekintési helyzeteket jelöli.

Az adatgyüjtő lapokra néhány fényes egyes csillagot is célszerű feljegyezni. Ennek hiányában olyan könnyű kettőssel kell kezdeni, amelynek azonossága abszolut biztosan megállapítható. Bár nekem állandó felállítású, a pólusra megfelelően beszabályozott állványom van, itt nem rész­le­tezett okok miatt a távcső pozício­nálási pontossága 4'-6' körül várható. Talán sokak számára fölösleges körülményeskedésnek tűnik, hogy ezen csillaggal - biztos ami biztos - ellenőrzöm a skálák és a karóra állását, vagyis az osztott körös objektum­keresés aktuális pontosságát. Az este folyamán az eltérésnek megfelelő korrekciót alkalmazva a precessziót is automatikusan figyelembe vettük. Erről a kezdő pozícióról egyszerű átállni az észlelni kívánt kettősök közül az elsőre, a legnyuga­tabbira. A Ny-K irányú észlelésnek az az előnye, hogy az egyik objektumról a másikra történő átálláshoz felhasz­nálható a Föld forgása, másrészt összességében a megfigye­lésre tervezett csillagok horizont feletti magassága is így alakul kedvezően. Természetesen nálam is van felszerelve keresőtávcső, de használata kiegészítő jellegű; előfordul, hogy egész este bele sem nézek.

A beállított kettőst fontosabb esetben a látómező lerajzolása mellett, egyébként anélkül, az ismert módon észlelem és feljegyzem; ennek részletezése nem témája a jelen írásnak. Annyit mégis érdemes talán megemlíteni, hogy az óragépet általában csak a látómező rajzoláshoz használom, ugyanis alkalmas finom­mozgatási lehetőség mellett a csillagok folyamatos nyugati irányú vonulása a pontosabb PA becslést jelentősen elősegíti. Ezután a látómezőt áttekintem: ha a listámban nem szereplő, feljegyzésre méltó csillagpárt találok, akkor a szokásos megfi­gyelés mellett szükséges a pár koordinátáinak meghatározása. Egyébként előkészítem az átállást: az óragépet kikapcsolva a leészlelt, ismert koordinátájú párt a látómező közepére állítva elindítom a stoppert. Ezt követően a lapról kiválasztom a soron következő kettősök közül a legalkalma­sabbat, és fejben kiszámolom az előzőhöz viszo­nyított koordináta különbségeket. Először az új csillag deklinációját állítom be a finom­mozgatással. Ha a differencia kisebb a használt okulár fél látómezejénél, akkor közvetlenül, egyébként a dekli skála segítségével. Ezután megnézem a stopperen eltelt időt: ha kevesebb a kiszámolt rekta­különb­ségnél, akkor nincs más teendő, mint várni. Azonban a várakozás ideje alatt az okulárban átvonuló területet érdemes figyelni, hátha megpillantunk egy "anonim" párt! Ha viszont az objektumok olyan közel vannak egymáshoz, hogy időközben "túlmentünk rajta", akkor vissza kell lépni. Persze a valóságban ez rugal­ma­sabban megy, aszerint, hogy milyen sűrű területet észlelek, milyen nagy látómezejű okulárral stb.

Ez a szemmértéket igénylő gyorsabb módszer - a 90x-es nagyítású, 27'-es látómezejű oku­lárommal - legtöbbször megfelel a célnak. Kritikus esetben, például a Tejút környékén szükség lehet az átállásnál sima okulár helyett a szálke­resztest használni. Ha még így is azono­sítási probléma jelentkezik, akkor vagy nyomdahibára, vagy jelentős pozícióváltozásra, egyébre lehet gyanakodni, ami köztudottan nem egyszer előfordul a halványabb, régen és ritkán mért kettős­csillagok esetében. A most leírt koordináta­különbség szerinti beállítás (szálkeresztes okulárral) ha nem is abszolut pontos, de amatőr célokra tökéletes, és minden­képpen jobb, mint a legnagyobb gondos­sággal végzett osztottkörös egyedi koordináta használat.

Szót ejtenék még arról, miért tartom érdemesnek mindegyik, a rendel­kezésre álló adatok szerint a távcsövemmel elvileg eredményesen nem észlel­hető csillagok szemre­vételezését is - ter­mésze­tesen nem gondolva a 16m-18m halvány­ságú objektumokra és a rapid binarykra! A nagyon szoros párok mellett gyakran láthatunk feljegyzésre érdemes, távolabbi, halványabb társakat. Ezeket a legnagyobb katalógusok (IDS, WDS) sokszor jelzik is. Jóval ritkábban fordul elő, hogy a kompo­nensek annyira eltávolodtak egymástól az általunk ismert mérés óta, hogy felbont­hatók a saját műszerrel, de ilyenkor annál nagyobb a sikerélmény! Jómagam sohasem felejtem el az első ilyen esetemet a STF 400 jelű kettősnél a Camelopardalisban.

A fényesség tekintében az jogosíthat remény­kedésre, hogy ezen adatok sok esetben pontat­lanok, sőt bizonyos régebbi felfe­dezésűek sziszte­matikusan halványabbnak vannak jelezve. A kompo­nensek valame­lyikének még felfede­zetlen válto­zófényű volta véleményem szerint igen valószínűtlen, ritka eset.

Katalogizálatlan objektum pozíciójának meghatározása

Ez stopper és a szálkeresztes okulár segítségével, óragép nélkül, egy közeli, kellően fényes és ismert koordinátájú csillag felhasz­nálásával történik. (Sajnos, megvilágítható szálkereszt hiányában a halvány, piros fényű zseblámpával vagyok kénytelen a tubusba "bevillogtatni".) Ez a "refe­rencia­csillag" az okulár élesre állítása mellett az egyik szál K-Ny-i irányának besza­bályo­zására is alkalmas. Ezután a "refe­rencia­csillag" és a bemérni kívánt kettős főcsillaga közül a nyugatabbit a fonál­kereszt metszés­pontjába állítom és elindítom a stoppert. Amikor a másik objektum áthalad az É-D-i szálon, megállítom a stoppert, egyúttal azt is megnézve, hogy melyik osztás magas­ságában metszette a fonalat. 10'-nél nagyobb deklináció különbségnél az első csillagot nem középre állítom, hanem az É-D-i szál vala­melyik egész osztásához olymódon, hogy a követő objektum is hasonló távolságra legyen a középponttól.

A rektasz­cenziókülönb­séget valójában középidő helyett csillag­időben kellene mérni. Mivel a hiba kisebb 0,3%-nál, ilyen korrekciót csak ritkán szoktam alkalmazni. A dekli­nációkülönbség leolvasási pontossága - 48"-es szálkereszt osztás mellett - 10"-re tehető. Amennyiben a bemérendő objektum halvány­sága vagy egyéb körülmény szükségessé teszi, akkor több mérés átlago­lásával javítható a pontosság. A kettősöknél szokásos tized perces RA illetve szögperces D pontosság a fenti módszerrel általában biztosítható. Ehhez szükséges a referencia­csillag pozíci­ójának egy nagyság­renddel pontosabb ismerete, amit a SUPERSTAR számítógépes program­rendszer 12 bájtos SAO katalógusa biztosít. Ritkán előfordulhat, hogy K/Ny-i irányban 5-6 percnyi közelségben nincs 25-30'-nél kisebb dekli­különbségű, ismert koor­dinátájú csillag. Ekkor a rekta­különbség meghatározása a leírt módon, a dekli­különbségé az osztott kör nóniu­szának leolva­sásával történik, de ekkor a pontosság egy nagyság­renddel rosszabb.

Amint írásom elején említettem, módszeremet egyedinek tartom, annál is inkább, mivel teljes egészében magam alakítottam ki. Ez természe­tesen nem azt jelenti, hogy mások a leírt fogások bármelyikét ne alkalmazhatták volna saját gyakorlatukban, akár prakti­kusabban, egyszerűbben is. Bízom abban, hogy a kezdő kettős­észlelőkön kívül más amatőrök is találhatnak a cikkben ötletet adó gondolatot, és egyúttal elnézést kérek, ha valamely triviális részlet túlmagya­rázásával feles­legesen raboltam volna bárkinek az idejét.


1994.05.15. Nyomtatásban megjelent: Binary körlevél 1994/1.