Egy viszonylag kis területet érintő kettőscsillag-válogatás szinte automatikusan együtt jár a csillagkép szerinti csoportosítással. Most - ahogy az égbolt elfordult - a Vízöntő, latinul Aquarius csillagkép került este a meridián tájékára, így feldolgozásra is ezt választottam. A Delfinnél ötször nagyobb konstellációban kevesebbet, "csak" 33 párt észlelt Berkó Ernő amatőrtársunk; zömüket 1999. október 7-én este, derült, de csak közepesen nyugodt égnél, ezért a 300-szoros nagyítás nem volt használható. A célterület kiválasztása az akkor aktuális észlelési ajánlatra figyelemmel történt, emiatt a megfigyelések egy része közlésre is került a Meteor kettősrovatában; a jelen ismertetés után felénél kevesebb marad az archívum rejtekében.
Sajnos ritkán van olyan szerencsében része a cikksorozat észlelőjének és
szerzőjének, hogy a publikált rendszerek utánészleléséről tudomást
szerez. Éppen ezért nagy örömmel közöljük Berente
Béla 210/2069-es Yolo távcsövével végzett sikeres megfigyeléseit, melyet
a legutóbbi részben leírt két igen kemény Delfin-beli Burnham-pár inspirált:
"BU 63, 317x: A rezzenéstelen levegőben ott a társ! Nagyon szoros,
nagy eltérésű kettős réssel bontva PA 5o-ra.
BU 64, 317x: Érdekes tompaszögű csillagháromszög alsó, É-i csillaga. Hajszál
réssel bontott szoros kettős, sárga, egyenlő fényű csillagokkal, PA 180o."
Kezdjük a beszámolót két szomszédos Howe-rendszerrel. Az 55-ös sorszámot egy trió főpárja viseli, amely 210-szeres nagyítással "sárga-narancs, PA 70-es, nagyon eltérő, de laza pár. A társ igen halvány." Az A-C pár BU 1496 számot kapott a WDS legutóbbi kiadásában; a C komponens meglehetősen problémás amatőr észlelésének illusztrálására idézem a beküldött leírást: "210x: PA 100 felé, B-nél csak picit távolabb, be-bevillan valami, de nem eléggé határozottan. PA 130 felé van egy B-nél halványabb csillag, de ez 3x-os A-B távolságra. Ennek van még halványabb társa, szintén laza, PA 110-re. Az AC pár ellenőrzendő, a nem túl stabil látvány miatt." A fenti észlelés jó példa egy fényes csillag halvány társai észlelésének nehézségeire: sokszor jóval könnyebb észrevenni egy halványabb, de távolabbi kísérőt. A mellékelt ábrán - amely a GSC alapján készült - a B és C komponensek nem szerepelnek, a fentebb leírt távoli tagokat "d" és "e" betűkkel jelöltem. Kis-közepes nagyításoknál egy látómezőben, 9'-cel ÉÉK-re található a Harvard Obszervatóriumban is katalogizált, végül HWE 101 azonosítót kapott trió. Az A-B 66-szorossal kényelmesen észlelhető, kékesfehér és narancs színű, alig eltérő, laza pár 135 fokos pozíciószöggel. Az "a" (korábban P) jelzésű, nagyon halvány és jóval közelebbi, de még így is távoli vörös tag PA 310-es! A felkiáltójelet indokolja, hogy a mérések 100 évvel ezelőtt történtek, és ha csak a főcsillag közelítőleg keleti irányú, 32 mas/év mértékű sajátmozgását vesszük figyelembe, akkor az észlelt PA változás valós. A HWE 55 - HWE 101 vonalában, azonos távolságra egyenlő fényességű, É-D-i fekvésű, halvány, de érdekes katalogizálatlan pár vonja magára a figyelmet. Ezt a GSC 513 1566 és 907 sz. 12m-s csillagok alkotják. E sorok írásakor napra pontosan 15 éve történt, hogy jómagam is észleltem a fenti kettősöket. 90-szeres nagyítással 6,5m-7m fényességű, sárga csillagtól PA 55 felé 15"-re 10m-10,5m-s társ, majd kizárólag EL-sal nyílt, 40" körüli távolságra PA 145 felé egy 11m-11,5m-s komponens látszott. Szálkeresztes okulárral ellenőrízve az utóbbi szögtávolság 90"-100"-nek mutatkozott, amiből megállapítható, hogy az Ernő által is látott távoli, "d" jelű kísérőt észleltem. Bár akkor katalógusadatom nem volt, mégis feljegyeztem anonimként az északra elhelyezkedő HWE 101-et, mint 45" szögtávolságú, 8m/8,5m fényességű kettőst PA 145 fokkal (70x).
Nyolc fokkal keletebbre és hat fokkal kisebb deklináción szintén találhatunk két szomszédos kettőst, melyek tipikus Burnham-pároknak mondhatók. Esetük szemléletes példa arra, hogy a felbontást mennyire befolyásolja a komponensek fényességkülönbsége. A bevezetőben említett közepes seeing miatt 210-szeressel a BU 72-nél egybeolvadnak a nyugtalan korongok, a nagyobb nagyítás teljesen elkeni a képet. Az igen eltérő, szoros pár PA 45-ös fekvésű, a főcsillag sárgásfehér, a halvány társ narancssárga. 5'-cel délre egy csillagrombusz látható, amelynek legfényesebb tagja a BU 684 jelű, az előbbinél jóval szorosabb kettős. Mégis, ugyanazon nagyítással a kékesfehér csillagok vékony réssel válnak ketté! A fényességek picit eltérnek, PA 135. Egy másik halvány csillagrombusz vezető tagja a BAL 1579. Fehér-fehér színű, halvány, alig eltérő kettős, becsült pozíciószöge 250o. A rombusz déli tagja halványabb, szoros, szép pár alig eltérő fehér csillagokkal, PA 280. Ez a GSC-ben non-star objektum, így a fenti észlelés a ZP programnak egy korai produktuma. Maga a BAL kettős szintén a GSC-fotók automatizált feldolgozásának különleges (blended) objektuma; valamilyen ok miatt nem csillagnak minősült, bár mindkét tag vizuálisan egyértelműen észlelhető volt.
A Baillaud kettőshöz hasonlóan egy hivatásos mérése ismert a CHE 308-nak is. 210-szeres nagyítással alig eltérő, standard, nagyon halvány pár, a tagok színei fehérnek tűnnek, PA 180. Egy másik elhanyagolt kettőst a Torinói Obszervatóriumban fedeztek fel, jele AOT 106. Bár a társ a WDS szerint 1m-val halványabb, mint a CHE 308, 66-szoros nagyítás is mutatta; fehér-narancs színű, PA 80-as, standardnál nyíltabb, halvány pár (210x). Felfedezőjéhez, Rossiterhez méltóan igazi kihívás a RST 5474. "210x: PA 240. Igen eltérő, nagyon szoros, éppen réssel bomló pár. Kékesfehér főcsillag, a nagyon halvány társ narancssárga. Előtte szép csillagkörnyezet halad."
Befejezésül egy többszörös rendszert ismertetnék, melynek három legfényesebb csillaga akár binokulárral rendelkezőknek is ajánlható célpont lehet. Az eddigiektől eltérően egy hónappal korábban került távcsővégre Ágasváron, kedvező körülmények között, 300-szoros nagyítást alkalmazva. A BU 764 főpárja fehér-fehér, közel egyenlő, PA 350-es és nagyon szoros, de réssel bomlik. A C komponens sárga, alig eltérő fényességű, 110o irányban helyezkedik el eléggé távol. A D tag fehér színű, szintén hasonló fényességű és laza, PA 20o felé. A csillagok alkotta háromszög belsejében, a főpártól kb. 40"-re egy halvány, vörös csillag van (P). A Boothroyd nevét viselő két pár egyike a D tag és a mellette, PA 200 felé lazán elhelyezkedő nagyon halvány csillag F betűjellel (BOO 1). A társat csak úgy sikerült meglátni, hogy a fényes A és C tagok a látómezőn kívül voltak.
Sikeres kettőscsillag-megfigyelést kívánok minden amatőrtársamnak, és hozzá 10-es seeinget!
2001.09.04. Nyomtatásban megjelent: Meteor 2001/10