Erősen készültem a május 8-ára jelzett Hold-Aldebaran okkultáció megfigyelésére, amelynek izgalmát a másfél napos Hold és a nappali időpont jelentette - volna. Az esemény napján gomolygó felhőzetet tudomásul kellett venni, de az, hogy a belépés után 10 perccel kitisztult az ominózus nyugati-déli égboltrész, és a kilépés időpontja előtt 15 perccel újra beborult, az már több volt, mint bosszantó! De nincs mit tenni: ilyen az (amatőr)csillagász sorsa, és bízni kell a következő alkalom sikerében! (Mivel a cikk megjelenése késett, örömmel jegyezhetem meg: a július 29-én 11:44:48,1 UT-kor történt Aldebaran belépést sikeresen észleltem.)
A kárpótlásra csak két napot kellett várni, amikor egyéni csúcsot sikerült felállítani az egy este észlelt fedések számát illetően. Ennek leírásával szeretném megismertetni a Meteor olvasóit.
A Meteor csillagászati évkönyv érthető okokból csak a fényesebb csillagok fedését közli. Így a jelenlegi eset éppen nem támasztja alá azt az általam legtöbbször betartott elvet, hogy az észlelésre előzetes tervet célszerű készíteni, amelyhez ez esetben is több számítógép program segítségét vehettem volna igénybe, de nem is gondoltam rá.
Május 10-én napnyugta után a négynapos Hold keskeny sarlója biztatóan ragyogott a tiszta égbolton, a nyugati horizont fölött. A hamuszürke fény által szépen kirajzolt korongtól délkeletre, talán 45'-re egy fényes csillag látszott, a Gamma Geminorum. Newton távcsövemmel beállítva égi kísérőnket, és a bő 1 fokos látómezejű okulárba tekintve meglepetéssel és örömmel konstatáltam, hogy jónéhány 8m-9m-s csillag vár elütésre. A sötét részen, a KÉK-i peremtől 3'-re feltűnően fénylett az Aristarchus kráter.
Mint köztudott, egy adott csillag fedésének megfigyelhetősége
- a csillag fényességén és a használt műszeren kívül - a Hold fényességétől
függ. Utólag felelőséggel kijelenthetem, hogy a négynapos Hold a legideálisabb
okkultációk észlelésére, az alábbiak folytán:
- A Naphoz viszonyított távolsága kellően nagy ahhoz, hogy a csillagászati
szürkülettől számított horizont feletti magassága megfelelő legyen.
- Fényessége viszonylag kicsi, ami a halványabb csillagok láthatóságát biztosítja.
- A kilépő oldal a megvilágított, így a könnyebben észlelhető belépés
megfigyelése kedvezőbb.
- A hamuszürke fény a korongot kirajzolja a sötétebb égi háttérre, ami a
belépés idejének megállapítását pontossá és kényelmessé teszi.
- Végezetül az esti észlelési időszak legtöbbünk számára kedvezőbb a hajnalinál,
ha a hasonló viszonyokat biztosító 25 napos Holdra gondolunk.
Ha a szóbanforgó időpontban a Hold éppen a Tejút csillagdús területén tartózkodik, akkor minden bizonnyal a legkevesebb munkával a legsikeresebb okkultációs megfigyeléseket végezhetjük, eltekintve a Plejádok vagy más csillaghalmazok fedésétől.
![]() |
1. ábra |
A tényleges eredmények leírása előtt röviden ismertetem a már régebben kialakított megfigyelési módszeremet. Műszerem 200 mm apertúrájú, f/5,6 nyílásviszonyú Newton reflektor parallaktikus szereléssel (az osztott köröknek a jelen esetben nincs különösebb jelentősége). A 18 mm fókuszú szálkeresztes okulár - bár 63-szoros nagyítása és látómezejének nagysága nem ideális - jól használható, a Hold éppen belefér. Az érintési pont PA szögének meghatározása a fenti ábra szerint történik. A jelenség időpontjának méréséhez jó járású karórát és egyszerű stoppert használok: az érintkezéskor elindítva a stoppert, és nem sokkal később (a stopper esetleges pontatlanságát kiküszöbölendő) egy, a karóra által mutatott kerek időpontban megállítva, az esemény időpontját az alábbiak szerint kapjuk:
A karórám állását (a pontos időhöz viszonyított sietés vagy késés) több-kevesebb rendszerességgel a Kossúth rádió időjelzése segítségével állapítom meg illetve ellenőrzöm, ami jó járású óra esetén egyúttal a rádió időjelzésének ellenőrzésére is alkalmas. (Bár a tapasztalatom a rádió pontosságáról nem olyan rossz, mint ahogy általában vélelmezik, modernebb időmérési lehetőségekkel rendelkezők az egész metodikát megértéssel kezeljék)
Ezek után lássuk az este eseményeit a számok tükrében! (2. ábra)
![]() |
2. ábra. A Hold és környezete 1997. május 10-én (18:50 UTC) |
Jel Csillagnév Belépés UTC PAo Mg Megjegyzés 1 SAO 95883 18:52:54,1 57,9 7,3 fokozatos halványulás!? 2 HD 260470 19:16.33,1 125,7 8,9 3 GSC 1333 1480 19:20:51,1 81,9 9,6 4 GSC 1333 940 19:26:25,3 80,4 9,3 belépéskor pislogás!? 5 GSC 1333 854 9,5 * 6 GSC 1333 787 19:44:10,4 68 8,8 7 GSC 1333 911 19:48:1,8 83,4 8,5 * Az előző csillag fedési adatai regisztrálásának ideje alatt megtörtént a belépés. |
A fentihez hasonló esetekben jó ha az észlelőnek rendelkezésére áll valamilyen nagyobb katalógus a fedett csillagok akár előzetes, akár utólagos azonosításához; amint a konkrét eset mutatja, a Guide Star Catalog jól használható erre a célra.
1997.05.15. Nyomtatásban megjelent: Meteor 1997/9