Az idei év júniusáig általam észlelt 2409 párból mindössze 5
esett a Lacerta csillagkép területére, aminek egyik oka az, hogy az északi
40 és 50 fok paralell körök által határolt területnek csak 15-20%-át tudom
elérni állandó felállítású távcsövemmel. Ennek oka részben a horizontot ÉNy-tól
ÉK-ig magasan takaró háztetőnk és a távcső oszlopába ütköző tubus, részben az észlelést számomra lehetetlenné tevő kedvezőtlen
okulárhelyzet. A Balatonkenesei Művelődési Ház 1980-ban kiadott egy füzetet,
amely a The Astronomer c. angol folyóiratban John Larard tollából megjelent
cikksorozat egy részét tartalmazza, Szentmártoni Béla fordításában. Ennek
első cikke Lacertában végzett kettősészleléseket közöl. Az ott említett objektumokat
most egy kivételével végigészleltem, sőt jónéhány olyannal megtoldottam,
amelyek nem kedvenc célpontjai az amatőröknek. A néhány estére terjedő munkálkodás
érdekesebbnek tartott eseményeit szeretném az érdeklődők elé tárni az alábbiakban.
A WDS katalógusnak mintegy 850 bejegyzése tartozik a Gyík csillagképhez, amely kis területű, fényes csillagokban szegény része az égboltnak, a Tejút határvidékén. 45 csillagász felfedezései találhatók itt. Köztük T.E.H. Espin vezet 189 párral, amelyek nagy része az amatőr tartományba esik: bár csak 11 kísérő fényesebb 10m-nál, de csak 13 pár szorosabb 2"-nél. Espin századunk első évtizedeiben végzett mérései után a 140-es darabszámmal második J. Steinnek a halványabb kettősök maradtak: katalogizált objektumai közül mindössze ötnek főcsillaga fényesebb 10m-nál és tizenkettőnek fényesebb a kísérője 12m-nál, így ezek egyike-másika is csak a legelszántabb amatőrök figyelmére számíthat.
Ezen kis statisztikai kitérő után térjünk a lényegre!
A csillagkép legismertebb, kistávcsöves rendszere a 8 Lac, melynek 5 komponense szerepel a katalógusban: közülük a leghalványabb is 10m-s, és a szögtávolságok is nagyobbak 20"-nél. Ez a körülmény alkalmas arra, hogy szálkeresztes okulár és stopper segítségével a szokásos becslésnél jobb eredményt érhessünk el. Én az A-E párra S=327", PA=28o, az A-D párra S=78" értékeket mértem - az érték természetesen nem 1" pontosságú! Az A-E távolságnál közelebb további legalább három halvány csillag is látszik, azonban ezek paramétereit most nem határoztam meg.
Innen északabbra, a HJ 1786-nak két érdekessége van: a főcsillag P. Couteau által felfedezett kissé egyenlőtlen, 1,1"-es kettős, és felbontása véleményem szerint a legnagyobb magyar amatőr műszereknek is becsületére válna. Másfelől a különben minden dícséretet megérdemlő Guide szoftver ez esetben nem jeleskedik: csak a társ kettős voltát jelzi, adatok nélkül. A hiányosságot pótlandó, a 10-12'-re nyugatra lévő fényesebb csillagot kettősnek mondja, de ez a WDS újabb verziójában sem szerepel. A Herschel-kettőstől északra 2,5o-3o-kal három Espin-párt vettem szemügyre, az 1468-1469-1470 számúakat. Közülük a középső 11,9m fényes társsal szerénykedik - nem is sikerült megpillantanom. Helyette egy 10,5m-s kísérőt jegyeztem fel 30" távolsággal, PA 290 felé. A harmadik esetében a 140-szeres nagyítás alkalmazására azért is szükség volt, hogy az észlelés megkönnyítésére a délre és északra elhelyezkedő 1m-2m-val fényesebb csillagokat a látómezőn kívül rekesszem.
Egy következő alkalommal a STF 2890 számú triót céloztam meg, amely az NGC 7243 nyílthalmaz centrumában, annak legfényesebb objektuma, így azonosítása a 25-30 kicsit halványabb csillag között sem okozhat gondot. A 7"-es pár 90-szeres nagyítással kényelmesen észlelhető volt. Innen üzenem J. Larardnak, hogy a C komponens is megvan az adott helyen, sőt még 0,2m-val fényesebbnek is becsültem, mint a B-t (ettől függetlenül lehet változó!). Egy további, 10,5m-s kísérőt is feljegyeztem PA 345 irányban 25"-re. Az igazat megvallva, az aznap esti penzum elején tartva sajnáltam az időt a halmaz rajzos észlelésére, de a magam számára azért feljegyeztem néhány mondatot a mély-ég objektumról is. Nem kellett messzire menni egy kedves trófeáért: Hough 614. kettőse 90-szeres nagyítással tökéletesen észlelhető volt, bár természetesen nem könnyen, mivel a 4"-re becsült szögtávolság több, mint 2m fényességkülönbséggel párosul. Azoknak, akik az ettől jóval nehezebb A 184 párral akarnak próbálkozni (280x-ossal nem bontott részemről) annyit tudok segíteni, hogy PA 10 és PA 150 felé 2,5' távolságban egy-egy 11m-s azonosító csillaga van, bár meggyőződésem, hogy nem a megtalálás okozza a nagyobb gondot. Viszont dél 6'-re egy finom csillagháromszög található, melynek déli csúcsa katalogizálatlan, halvány pár, és nem annyira széles (15", PA=220o), hogy feljegyzésre illetve észlelésre ne érdemesíthessük.
Az Es 534 érdekes
négyes rendszer, ahol két standard pár van egymástól kb. 40"-re. A szorosabb,
5"-esre becsült C-D pár észlelése 90-szeres nagyítással semmi problémát nem
jelentett, nem így a 8"-es A-B! A 9m-s főcsillag mellett a 12m-nál
halványabb társ észlelése 280-szoros nagyítással és természetesen EL-sal
is nagyon nehéz volt, de a siker megítélésem szerint arányban állt a ráfordított
jó félórával. Akit érdekel, és teheti, keressen egy leírást a szögtávolság
és fényességkülönbség észlelhetőségre gyakorolt együttes hatásáról (talán
az új kézikönyvben lesz ilyen?), és vesse össze a fenti rendszernél tapasztaltakkal.
Kacérkodtam azzal a gondolattal, hogy a közeli Es 1114-re 280-szoros nagyítással
állok át, de végül nem mertem felvállalni az eltévedés veszélyét.
Szükségtelen is lett volna, mivel a 90-szeres nagyítás kapásból tökéletesen
bontott, szép 5"-es kettőst mutatott a koordináta szerinti helyen. Ennek
az estének befejezése is említésre méltó. A HJ 1753 észlelésének lejegyzése után az okulárba pillantva
a LM északi harmadánál egy csodaszép 8"-es, határozott narancs-acélkék színkontrasztot
mutató pár volt látható! Ha ez nem W. Struve kettős, akkor én vagyok a római
pápa - mondtam magamban, miközben meghatároztam a kettős koordinátáit, amely
utólag valóban, a STF 2902-nek
bizonyult. Azt viszont kicsit sajnáltam, hogy a véletlen szerencsén örvendezve
nem néztem jobban körül, ugyanis a WDS egy 12m-s C csillagot is
említ (távolságadat nélkül!), amely ráadásul 5"-es pár. Az vigasztal, hogy
valószínűleg úgysem sikerült volna meglátni a 12,9m-ra jelzett
kísérőt.
Azt gondolhatják sokan, hogy az osztott körök használata biztos eredményre vezet, de az Es 1587 esete nem ezt bizonyítja. A koordináták szerint beállított távcső látómezejében egy jellegzetes csillagrombusztól KÉK-re kicsit halványabb kettősgyanús csillagot mutatott a 90-szeres nagyítás. Az adott pozícióhoz közelebb volt a rombusz két északi csúcsa, de ezeket megvizsgálva kettősség gyanúja nem merült fel. Viszont 140x-es és 220x-os nagyításnál az említett pár 3"-4"-es, 9m és 9,5m fényességű párként mutatkozott, a nem túl jó 6-os seeing ellenére. De miért 105oa pozíciószög? Erre csak később, számítógépes búvárkodás során derült fény. Amióta a WDS-en alapuló kettőscsillag adatbázist használom, mindig közvetlenül észlelés előtt állítok össze egy hosszabb-rövidebb listát. Most is ez történt: a listába az Es 1587 bekerült, de az 5-6'-cel keletebbre lévő Es 1588 nem, én pedig ez utóbbit észleltem. A rombusz ÉK-i csúcsát alkotó kettős megmarad egy másik alkalomra, esetleg másnak... Azon viszont külön el lehet gondolkodni, hogy a legfrissebb Tycho katalógus sajátmozgás adatai és a kettős mért pozíciói között miért van igen jelentős eltérés?
A július 26-i este ritkán tapasztalható 9-es seeinggel lepett meg. A régi tapasztalattal egyezően a kiváló nyugodtság 3,5-es átlátszósággal párosult, ami később javult. Ez is oka lehetett annak, hogy a tervezett programot teljes egészében végigészleltem, ami szintén nem gyakori. Ugyanekkor kényelemből végig Barlow-kétszerezőt használtam, a legkisebb nagyítás 142x-es volt. Ez a felbontást és a halvány komponensek megfigyelését is segítette, viszont nem alkalmas annak az amatőrprogramnak vitelére, hogy egy adott jellemzőjű párt milyen legkisebb nagyítással lehet felbontani. Az első érdekesebb rendszer a HJ 1823 volt. Ez egy annyira nyílt háromszög, hogy esetleg binokulárral is elérhető. Ebben az esetben a 193x-os nagyítás viszonylag kis látómezejét a nagy szögtávolságok pontosabb becslésére lehetett kihasználni. De számomra a DK-i és ÉK-i csúcscsillagok voltak izgalmasak. Az előbbi igen halvány társa EL-sal stabilan látszott PA 245o irányban kb. 25"-re. Tulajdonképpen az Es 534 esetének fordítottja állt elő, mivel itt az északi fényesebb, szorosabb pár volt rendkívül nehéz: 290-szeres nagyítás és elfordított látás alkalmazása mellett is csak kb. 2 perces figyelés után kezdett feltünni a társ PA 135o-145o irányában, mintegy 5" távolságra.
Az ALI 999 és 1000 jelzésű igen halvány kettősök észleléséhez a sötétre maximálisan alkalmazkodott szem szükséges. (Határmagnitúdó rekordereknek itt a lehetőség, hogy bebizonyítsák az ellenkezőjét!) Én most jó hasznát vettem annak, hogy a tavalyi mechanika karbantartásnál a skálavilágítást szabályozható fényűre korszerűsítettem, de az észlelésnél használt kétszínű zseblámpám zöld szűrőjét is bekapcsoltam a vörös fény tompítására. A Hold nem volt a horizont felett, és természetesen a közeli fényesebb csillagokat is igyekeztem a látómezőn kívül tartani! Ezek után meglepően könnyen láttam a 193-szoros nagyítással szélesen bontott, 11m-sra és 12m-sra becsült ALI 999-t, PA 300o fekvéssel. Fölöslegesen féltem az ennél jelentősen egyenlőtlenebb ALI 1000-től. A 10m-s főcsillag mellett könnyen látszott a 12m-s társ EL-KL határon, PA 240-235 irányban 15"-re.
Ezzel egyelőre be is fejeztem Lacerta-beli kirándulásomat, 61-re
emelve a csillagképben észlelt párok számát, és 68-ra az összesen észlelt
Espin objektumokét. Akinek ÉNy felé jó horizontja van, akár jövő tavaszig
is felkeresheti a cikkben szereplő kettőscsillagok bármelyikét, amihez
a mellékelt térkép és táblázat feltehetőleg elegendő segítséget
nyújt. A térkép csak keresésre használható, mert az ábrázolandó terület
nagysága nem teszi lehetővé a halvány kettősök szerinti fényességtartomány
megjelenítését. A táblázat a WDS adatait tartalmazza. A cikkben
az észlelés során becsült értékek szerepelnek, amelyek természetesen többé-kevésbé
eltérnek a hivatalos adatoktól.
1998.08.05. Nyomtatásban megjelent: Meteor 1998/9