A Guide csillagászati szoftver bővítési lehetősége

A Project Pluto által készített Guide csillagászati programrendszer méltán egyike a legnépszerűbbeknek, én is már jó néhány éve használom. Mint a kettős­csillagok iránt érdeklődő amatőr, mégis szükségem volt arra, hogy igénybe vegyem a bővítési lehetőséget. Ugyanis a Guide-ban található számos katalógus mellett lehetőség van további adatbázisoknak az eredetivel egyenrangú beépítésére. Ehhez csupán két dologra van szükség: bizonyos formai követel­ményeket kielégítő adatállományra, és egy neki megfelelő definíciós modulra, amely egyedül vagy többed­magával egy ".TDF" (Text Definition File) kiterjesztésű állományban kell legyen. (Az egyszerűség kedvéért ezt a továbbiakban gyakran "TDF fájlnak, állománynak" nevezem, de általában egy modult értek alatta).

1. Adatállomány

A célunknak megfelelő egyszerű szövegállomány azonos szerkezetű sorait rekordoknak nevezzük, melyet a különböző adatok (mezők) alkotnak. Ilyen állományt sok esetben az Interneten készen találunk - más szerkezetű anyagok átalakításáról a munka egyedisége folytán itt nem beszélhetünk.  Az viszont gyakrabban előfordulhat, hogy egy sok megabájtos állományt speciális igényünknek megfelelően leszűkítünk, amihez minimális számítógépes ismeretek elegendőek, illetve segéd­programokkal megoldhatók. Ha az eredeti adatállományhoz van TDF fájl, akkor azt (kisebb módosítással) ide is felhasz­nálhatjuk.
A rekordok szerkezete a TDF ismertetésénél leírtakból következik.

2. Definíciós modul

Ahhoz, hogy a Guide program az adatok megfelelő megjelenítését el tudja végezni, szükség van egy pontos leírásra. Én itt csupán a minimálisan szükséges tudnivalókat ismertetem saját tapasz­talataim alapján. További részletek megis­meréséhez a program beépített TDF fájljainak vagy a Project Pluto honlapjának tanul­mányozását tudom ajánlani.

A leírásban minden utasítást külön sorba írjunk, üres sorok tetszőleges számban lehetnek. Ugyanazon adatra szükség szerint többször is lehet hivatkozni. Szigorúan kötött sorrend nincs, de a felhasz­nálónak is könnyebb, ha a leírásnál az áttekint­hetőség céljából betart bizonyos "logikai" sorrendet. A később ismertetésre kerülő "kiírt adatok" sorrendjét a TDF-beli sorrendjük határozza meg. A sorok kulcsszóval kezdődnek, melyeket a jelen leírásban bold betűtípussal emelek ki.

A definíciós modul első sorában a
file d:\útvonal\adatfájl.név
információt adjuk meg értelem szerűen. A második sorba a
title Katalógusnév
leírás kerül. A Katalógusnév fog megjelenni abban a listában, ahol a képernyőn megjeleníteni kívánt adatállományokat választjuk ki.
Az állományt a
shown  0    # az adatállomány induláskor nem kerül megnyitásra, VAGY a
shown  1    # az adatállomány induláskor megnyitásra kerül,
#      és a más helyekről is jól ismert befejezést jelentő
end
kulcsszóval fejezzük be, amire azért is szükség van, mert ezzel választjuk el a leíró modulokat egymástól.
Egyúttal megismertük a megjegyzések beírását lehetővé tevő # jelet is, amely akár a sor elején, akár a tényleges leírást követően elhelyezhető, hatása a sor végéig tart.

A továbbiakban az egyes adatok leírásánál a megfelelő kulcs­szavakat kell használni, kiegészítve általában az adat rekordbeli kezdő pozíciójának (KP) és hosszának (H) megadásával, amit "formátum sztring" követhet. Pl. ha az objektum fényessége mező a 28. oszloptól a 32. oszlopig tart a rekordban, akkor 28  5 számpárt adunk meg szóközzel elválasztva egymástól, és a kulcsszótól is.

2.1. Az objektum megjelenítését leíró sorok

Bár az adatok különbözőek, nyilvánvalóan a koordináták nélkülözhetetlenek. Ezt a
RA H     KP   H
RA M    KP   H
RA S      KP   H   # illetve
de d       KP   H
de m      KP   H
de s       KP   H
sorokkal határozzuk meg.
Az idő- és ívmásodperc (esetleg idő- és ívperc adatok is) elmaradhatnak. Amennyiben bármelyikük tizedes tört alakban szerepel, akkor az egységet követő sorban
units1   N
formában adjuk meg, hogy "N" tizedesről van szó; ebből következik, hogy a tizedespontot(!) az adatállománynak nem kell tartalmazni, ami gyakran szokásos is ilyen táblázatoknál.

Jó tudni! A rektasz­cenzió és deklináció tényleges értékét az egyes mennyiségek összege adja. Lássunk erre egy példát:
Az adatállományunk valamelyik rekordja a következő:
01234+5432-098.7...............
A koordinátaleíró rész az alábbi:
RA H    1   2
RA M   3   3
units1    1
RA S    11   6
Az objektum rektasz­cenziója 1h 21min 45,3s lesz (23,4min-98,7s)

A koordináta epocháját pl.
epoch  2000
formában adjuk meg.
A képernyőn megjeleníteni kívánt nevet a
text   KP   H
formátumban adjuk meg.
Az objektum "szimbolikus jelét" is definiálnunk kell, ha a "beépített szimbólumok" között nincs megfelelő. Ezt a type kulcsszóval kell megtennünk, amit egy s után következő, egymástól pontos­vesszővel elválasztott paraméter­sorozat követ.
Lássuk először a beépített szimbólumok listáját a megadás szerinti formátumban:
type    0    # nyílthalmaz
type    1    # gömbhalmaz
type    2    # diffúz köd
type    3    # planetáris köd
type    4    # galaxis
type    5    # OC és köd
type    6    # csillag
type    7    # háromszög szimbólum
type    8    # röntgen forrás
type    9    # rádió forrás
A saját definiálású szimbólumokat betű- és számkombinációkkal adjuk meg: Az alábbi leírás az objektum pozíciójában egy piros színű, 96 pixel nagyságú, négyágú csillagot jelenít meg, közepén 10 pixel sugarú koronggal:
type sc5;f8;-48,0;-8,8;0,48;8,8;48,0;8,-8;0,-48;-8,-8;E0,0,10;

Ha az állomány tartalmazza az objektumok látszó szögméretét, akkor a
sizx    KP   H
sorral érjük el a méretarányos ábrázolást, ahol az x lehet d (=fok), m (=ívperc) vagy s (=ívmásodperc) az adatállományban használt egységtől függően.
A csillagok kivételt jelentenek ez alól, mert méretük a fényességük szerint a
mag    KP   H
sor alapján, az egyéb beállítástól függően alakul.

Az eddig leírtak használatával tehát egy adott epochájú égi koordinátánál az objektum (méretarányos) szimbólumát tudjuk megjeleníteni a nevével együtt. További ide kapcsolódó hasznos kulcsszavakat ld. a 2.3. alatt.

2.2. Adatok megjelenítése

Két - illetve három - esetet különböztethetünk meg.
A Guide használatakor az objektum jelére kattintva egy kisebb ablakban megjelennek a fontosabb információk. Itt a fényesség adatot, az időpontnak megfelelő horizontális koordinátákat, valamint a kelés, delelés és nyugvás idejét a program automatikusan jeleníti meg, a TDF állománytól függetlenül. Az ablak "More info" gombját megnyomva pedig egy terjedel­mesebb, akár több oldalnyi szöveg válik láthatóvá.
A kattintásra megjelenő egyes adatokat "~c", a bővebb információk adatait a "~r", a mindkét helyen azonos formában megjelenőket a "~b" kulcsszóval jelöljük, a sor elején kezdve, és természe­tesen idézőjelek nélkül. Ezt követi az adat helyének már ismert KP és H számértéke, valamint legtöbb esetben a fentebb említett formátum sztring.
Erről a következőket kell tudni:

Nem ritkán előfordul, hogy a rekord bizonyos mezői kódot tartalmaznak, ami "feltételes" megjelenítési lehetőséget igényel. Ezt a H=0 hossz jelzi, amit a "kódkarakterek" követnek, külön soronként írva. Lássunk erre egy példát a CCDM katalógus TDF állományából:
~r 87 0 0 ^BD^
~r 87 0 2 ^CD^
~r 87 0 4 ^CPD^
~r 87 0 6 ^AGK^2/K
~r 87 0 8 ^SAO^
.
.
.
~r 88   8  %s\n

A fenti részlet mutatja, hogy a rekord 87. pozíciójában lévő 0 kód esetén a BD, 2 kód esetén a CD sít. katalógusból származik a 88. oszlopban kezdődő 8 karakter hosszú csillagazonosító, ami az ~r kulcsszó követ­kez­tében csak a "More info" ablakában jelenik meg, help elérési lehetőséggel.

2.3. További (hasznos) lehetőségek

Fontos előírás a
sort   1
, amit csak akkor alkalmazhatunk, ha az adatállomány rektasz­cenzió szerint növekvő sorrendben rendezett; viszont akkor célszerű, mert jelentősen meggyorsítja a kirajzolást. A
line size nnn      #rekordhossz, illetve
nlines    nnnnn   #rekordok száma
definíciókra föltétlen szükség van, ha a rekordokat soremelés/kocsi vissza karakterek nem különítik el egymástól, egyébként elhagyhatók. Az
offset  nnnnn     #eltolás
kulcsszónak akkor vesszük nagy hasznát, ha az adatállomány elején a tényleges adatok előtt egyéb szöveg található, és ha CD-n van, akkor módosításra nincs lehetőség.

A rendszerhez hozzáadott adatállományban lévő objektumokat adott esetben szeretnénk megkeresni: erre a célra szolgál a Go to menü Go to .TDF object tétele. Ennek kiválasz­tásakor megjelenik a katalógusok listája, melyek közül egyet kiválasztva meg kell adnunk a keresett objektum nevét. Ha ez karakter pontossággal nem egyezik az állományban levővel, "Object not found!" üzenetet kapunk. A probléma megelőzését segítik a
goto case      #kis- és nagybetűk között ne legyen különbség, és a
goto spaces     #többszörös szóközök
lekezelését biztosító sorok.

Végül megemlíthetem még a ritkábban szükséges
align   nn
kulcsszót, ami az objektum nevének elhelyezését szabályozza a szimbólumhoz viszo­nyítva (az nn kódszám jelentését ki lehet kísérletezni annak, akit ez érdekel), ha a default jobbra fent elhelyezés valami okból nem felel meg. A
pref    ABCD     #prefix kulcsszó segítségével az ABCD állandó szöveget kiírathatjuk a név elé.
Szintén praktikus lehetőség a
label spaces
, amely a név belsejében több egymásutáni space karakter helyett csak egyet jelenít meg (pl. WDS katalógus).

A programban található TDF állományok tanulmányozásával nyílván további, adott esetben fontossággal bíró kulcsszavakat lehet találni, és használatukat megfejteni. A TDF modulok fejlesztését megkönnyíti az, hogy többfeladatos rendszerben (pl. Windows) a Guide program működése közben síma szöveg­szerkesztővel (!) módosított és elmentett állomány hatása azonnal, a program újraindítása nélkül érvényesül és tanulmányozható.
Megjegyzem, hogy a fentieket jómagam is alapvetően a Guide 6-os verziójában (majd később a 7-esben is) kipróbálva írtam le, ezért a más verzióknál esetleg előforduló eltérésekért "felelőséget nem vállalok".

Befejezésül ejtsünk pár szót a fentebb részletezett két állomány Guide-beli használatáról is.

Annak reményében, hogy az érdeklődőket sikerült a fölöttébb hatékony Guide csillagászati program tovább­fejlesztésének izgalmas útján elindítani, mindenkinek javaslom, hogy a karosszékben megismer­teket lehetőség szerint a szabad ég alatt (is) hasznosítsa.

Vaskút, 2003.03.08.    Nyomtatásban megjelent a Meteor 2003/9. számában, valamint a 2003-ban kiadott MCSE CD-n.