A jelen sorozat 2000 májusában indult, az adott folytatás megjelenésekor egy észlelésre kedvező helyzetben levő égterület valamely szempontból érdekesebb kettőscsillagaiból válogatva, így az Orion csillagképre eddig nem kerülhetett sor. Ez a magyar néven Kaszásnak (Vadásznak) nevezett csillagalakzat a téli égbolt uralkodó - sokak szerint legszebb - konstellációja, amit az is bizonyít, hogy tapasztalatom szerint a Göncölszekér után legismertebb a csillagászattól távol álló, de tőle el nem zárkózó emberek körében. Bár a Tejút mellett fekszik, mégis hasonlóan gazdag a különböző szép amatőr objektumokban, így kettőscsillagokban is. Sok, kis távcsővel is jól észlelhető, fényes pár, valamint könnyen megtalálható Struve-kettős közül válogathat a kezdő és haladó amatőr egyaránt, de mi természetesen a címnek megfelelően zömmel nem ezeket ismertetjük.
A jelenlegi válogatás legnyugatibb - és második legnehezebb - kettőse a BU 885. Sajnos a '99. március 1-jén végzett észleléskor a légköri viszonyok meglehetősen kedvezőtlenek voltak, nagyobb nagyítást nem is lehetett alkalmazni. 168x-os PA 10/190 irányban megnyúlt, néha bevágásos képet mutatott a kékesfehér, azonos fényességű párról. A 210-szeres nagyítással sem volt rés a komponensek között, de a pozíciószög inkább 20/200-nak látszott. Baillaud az egyenlítő sávjában kutatott kettőscsillagok után; BAL 35 néven érdekes hármas rendszert katalogizált. "168x: AB: Eltérő, fehér és narancsszínű csillagokból álló laza pár, PA 290. 210x: AC: még halványabb, szoros társ, 1/4 távolságra a B-vel megegyező irányban, látáshatáron (T=3)". Másik, sokkal nehezebb trió Burnham 1006 sz. rendszere. 66-szoros nagyítás könnyen mutatta a kék-narancs színű alig eltérő, laza A-C párt PA 180 fokos pozíciószöggel. A főpár kettőssége 168-szorossal nem látszott, de a C-nek két kísérője igen: PA 140 felé kb. 30"-re halvány sárga csillag, illetve PA 230 felé még halványabb 25" távolságban. A kedvezőtlen megfigyelési körülmények mellett nehezítette a helyzetet, hogy a mérések szerint a főpár szorosodik is. Lassan tágulónak tűnik viszont a J 405 jelű kettős, annak ellenére, hogy a Nizzai Obszervatórium SIDONIe adatbázisában található mérések kissé illúziórombolóak. A század eleji felfedezést követő néhány mérés 1"-en belüli; 1925-ben Giacobini 0,88"-nek mérte a szögtávolságot, 3 évvel később Olivier 1,40"-et állapított meg, amely nyilvánvaló mérési pontatlanságra mutat. Berkó Ernő 263-szorossal alig eltérő fényességű, sárga, igen szoros párként észlelte 130/310 fokos pozíciószöggel. Másfél hónappal korábban került távcsővégre az összehasonlíthatatlanul nehezebb J 36, ami 168-szorossal észlelve nagyon szoros pár, a fényesebb sárga főcsillag mellett néha villant be 110o-nál a halvány társ. Ennél az objektumnál a SIDONIe-ben található 18 mérés a komponensek 2,5m-s eltérése ellenére jóval kisebb szórást mutat, sőt talán a pozíciószög nagyon lassú csökkenésének is van realitása.
Kisebb műszerrel rendelkezők számára is ajánlható a D 8 jelzésű Dembowski-többesrendszer, melynek megfigyeléséhez 66-szoros nagyítás tökéletesen megfelelt. Az A-B sárga-narancs, alig eltérő standard pár, PA 45o. A C-D nyílt, de nem túlságosan. A társ a vártnál jóval könnyebb, alig halványabb, mint a B; 10,5m körüli a fényessége, színe kék, PA 350. A két pár nagyon laza négyes rendszert alkot PA 120/300 fokkal.
LYO 1 Ori (DSS kép, 3'x5') |
U.S. Lyonsnak (LYO) mindössze egy rendszere található a WDS-ben, de tudtam rajta elmélkedni egy darabig, amit most közhírré is tennék, noha az objektum - mint amatőr kettős - többé-kevésbé érdektelen. Az eléggé fényes főcsillag bonni jelzése BD 22o1048, és az Orion csillagkép legészakibb sarkában található. A WDS-ben megadott sajátmozgását sem az A-B komponensek két mérése, sem a Tycho-szonda nem támasztja alá. Az AB PA 290-es, sárga-vörös, standard, de nagyon eltérő pár (124x). Bár Ernő a szögtávolságra nem ad meg számszerű adatot, de a standard szó általában 10"-nél kisebb távolságot jelent, ami inkább összhangban van a mellékelt DSS képpel, mint az utolsó mérési adat. A környezetre vonatkozó kiegészítés szerint "PA 280 felé nagyon halvány még távolabbi társ kb. 3-szoros távolságra (valószínűleg a C). PA 320 és PA 310 irányban további, kicsit fényesebb csillagok." A fentiekhez még annyit lehet hozzátenni, hogy a "The Center for High Angular Resolution Astronomy" CHR 205 jelzésével a főcsillag 5 éve abszolút szoros (0,1") kettősként ismert.
Berkó E. CCD felvétele
(2001.01.12.) |
A fenti kérdések nem hagyták nyugodni amatőrtársunkat, és az első észlelés után két évvel, ez év január 9-én kedvezőtlen körülmények között 20 cm-es reflektorával vizuálisan ellenőrízte a rendszert. Ennek lényege, hogy az A-B pozíciószöge nagyobb az A-C-nél, valamint a szögtávolság aránya a régebbivel szemben kb. ötszörös. 12-én szerencsére lehetőség nyílt 35,5-ös műszerével öt CCD felvételt készítenie, amelyeknek tüzetes feldolgozására már nem volt idő (ez a kiegészítés is főszerkesztőnk jóindulatára szorul). Azonban föltétlen említést érdemel két dolog: az A-B komponensek szögtávolsága 7,9"-8", az A-C-é 40,2"-40,6" között szóródik, ugyanakkor a vizuális megállapítással szemben a B tag pozíciószöge az öt mérés átlagában 4,6o-kal kisebb(!), mint a C tagé.
Jó néhány többes rendszer megfigyelését lehetne még ismertetni, de befejezésül egy könnyű és egy nehéz párt választottam. A STF 754-et klasszikus Struve-kettősnek merem mondani, amelyről a rendelkezésemre álló első észlelés 1985. március elején történt, és jómagam követtem el 20 centis Newtonommal. 90-szeres nagyítással tökéletesen bontott, standard, egyenlőtlen (6m/9,5m) párként jegyeztem fel 280o-os pozíciószöggel. Papp Sándor Kecskeméten 24,4-es tükrösével 1990.dec.28-án 120-szorossal standard, erősen eltérő, sárgásfehér és narancs színű kettősnek írta le és küldte be a Meteor rovatához, a PA-t 290o (300o)-nak becsülve. Végül Berkó Ernő két évvel ezelőtti megfigyelésével zárva a sort: "168x: PA 275, réssel bontott nagyon nagy eltérésű kettős. Fehér és sárga.". (A cikkekben természetesen csak olyan észlelések szerepelnek, amelyek a Meteor kettősrovatában még nem kerültek publikálásra). Ha nehéz, akkor Aitken - mondhatnánk... Egy évvel ezelőtt viszonylag jó égnél az A 2705 észlelésével kezdődött az este Ludányhalásziban: "210x: Sárgásfehér-sárga, nagyon szoros, de vékony réssel bomló pár, PA 260".
Mindenkinek sok sikeres és szép kettőscsillag megfigyelést kívánok a harmadik évezredben, és hozzá - szokás szerint - 10-es seeinget!
2001.01.03. Nyomtatásban megjelent: Meteor 2001/2.