Az előző rész folytatásaként most Berkó Ernő amatőrtársunk április hónapban végzett CCD-s kettősméréseit tárom az érdeklődők elé. A korábbi gyakorlattal megegyezően az objektumok kiválasztása a USNO ajánlatának megfelelően történt, néhány kivételtől eltekintve az adott időszakban kedvező helyzetben lévő Cancer csillagkép területén. Elsőként említem a galaktikus egyenlítőtől 32o-ra található M67 nyílthalmaz mintegy 0,0003 négyzetfoknyi területét, ahol nem kevesebb, mint 17 rendszer került távcsővégre! Erről külön ábrát készítettem; ha valaki netán észlelni szeretne közülük, annak nagy segítségére lehet, mivel több pár WDS szerinti kerekített koordinátája pontatlan. (A kilenc észlelt CHE kettős közül egy kívül esik az ábrázolt területen).
![]() |
Észlelt kettősök az M67 területén |
Az észleléssorozat érdekessége, hogy nyolc rendszer katalogizálatlan.
Közülük három a GSC szerint non-star objektum, azaz a fotólemezeken a komponensek
nem különíthetők el. További néhány esetben a tagok szeparáltak, azaz önálló
GSC számuk van; ez igaz egyes katalogizált kettősökre is. Az ábra - amely
a Guide programmal készült - olvashatósága érdekében az új rendszereknél
a GSC rövidítést és a zónaszámot elhagytam, csak a sorszámot tüntettem fel;
a zónaszám mindegyik esetben 814, amint a táblázatban is olvasható.
Nézzünk az észlelt kettősök közül néhány érdekesebb esetet a már kialakult szempontok szerint! A KU 33 1902-es és 1959-es mérései megfelelnek a komponensek sajátmozgásának, a szögtávolság csökken, a pozíciószög növekszik; Ernő mérése nem egyezik ezzel a tendenciával. Ehhez a STF 1285 annyiban hasonlít, hogy a felfedezéskori és a Tycho 1991-es mérése igazolja a sajátmozgásból adódó lassú szögtávolság és PA csökkenést; a CCD-mérés szerint 0,2"-cel nagyobb a távolság, mint 11 évvel korábban, a 12 felvétel 0,08"-es szórása mellett, tehát itt olyan minimális eltérésről van szó, ami feltehetőleg az amatőr körülmények rovására írható.
J.A. Parkhurstnak három kettősét tartalmazza a WDS; mindegyikük standard pár, főcsillaguk mira típusú változó (V Cnc, W Her és R Lac). A PAR 1 (V Cnc) CCD-s észlelése itt összhangban van a korábbi mérésekkel. A Hipparcos mérése szerint a főcsillagnak hatszor nagyobb a sajátmozgása, mint a WDS-ben szereplő adat; a kettősméréseket figyelembe véve ez csak akkor lehet igaz, ha a társnak is megfelelő sajátmozgása van. A csillagpárról két és fél évvel ezelőtt az alábbi vizuális észlelés született: "210x: PA 280. Kissé eltérő, sárga-fehér, standard kettős. Egy csillagsort vezet. Kb. 11,5 és 12 magnitúdó fényesek lehetnek a tagok." Most az említett három tagú csillagsor a CCD jóvoltából pontos paramétereket kapott, amik a táblázatban olvashatók.
A Bereniké haja csillagképben található BGH 5 jelű, nagy sajátmozgású cpm pár problémás eset. A WDS első három kiadásában a dátum nélküli első mérés 222o-ot és 81,5"-et ad meg; Ernő mérése ezzel megegyezik. Ugyanakkor a WDS 2001-es kiadása szerint egy mérés történt 1936-ban, ahol a szögtávolság 58"! Saját véleményem: lehet, hogy a kettőscsillag azonossága kérdéses.
Lapunk ez év júniusi számának kettősrovatában részletesen olvashattunk a 35 Com (STF 1687) trióról, helyesebben szólva a binary főpárról, ami saját tapasztalatom szerint is kemény dió. CCD-vel természetesen csak a távoli C komponens észlelése jöhetett szóba. Ezt 1983-ban jómagam 20 centis Newtonommal 90-szeres nagyítással széles, nagyon egyenlőtlen párként észleltem PA 120 fokkal, de egy hónappal később 45-szörössel a fényes, sárga főcsillag miatt EL-ra volt szükség a kísérő megpillantásához (PA=230o). A most CCD-zett rendszerek közül a HJ 2462 '93 márciusában került vizuális megfigyelésre Ernő által, az alábbiak szerint: "210x: Sárga-kék, alig eltérô, PA 30-as, szép pár. Standardnál nyiltabb."
Sajnos az április hónapban végzett megfigyelések között a fentiektől izgalmasabb
objektumok nem akadtak, további hasonló eszmefuttatásoktól pedig inkább megkímélném
a tisztelt olvasókat. A kötelező, legutóbbival azonos formátumú táblázatban
a CCD mérések és a WDS 2001-es kettőskatalógus adatai olvashatóak. A GSC
számmal rendelkező párok és az "x" jelű komponensek
katalogizálatlanok.
2002.08.11. Nyomtatásban megjelent: Meteor 2002/9