A cikksorozat jelen része mindössze négy kettőscsillaggal foglalkozik; ez év március 15-ének éjszakáján, az éjfél utánra dícséretesen megjavult égbolton a Sárkány és a Kis Medve csillagképek határán kerültek CCD-s észlelésre. Lapunk megjelenésekor nyári időszámítás szerint 22 órakor a szóbanforgó terület a Sarkcsillag magasságában, tőle nyugatra helyezkedik el, de mivel cirkumpoláris objektumokról van szó, az észak felé jó kilátással rendelkezők az év bármely szakában próbálkozhatnak észlelésükkel.
A beszámolót az előző részben már közölt, vizuálisan észlelt WOR 7 jelű kettőssel kezdeném. Ernő minden igyekezete dacára csak az akkori lapzárta után néhány nappal sikerült távcsővégre kapnia ezt a rendszert. A felvétel alapján számított paraméterek a már említett, a főcsillag sajátmozgásából adódó változásnak megfelelnek, de nagyon érdekes módon, a SIDONIe adatbázis WDS-nél több tizedesjegyre megadott adatai alapján a társnak is egyértelmű, 18 mas/év sajátmozgása mutatkozik, ami a mellékelt ábra skálája folytán sajnos csak sejthető.
A vizuális észlelőkre gondolva a WOR 7 a társ halványsága miatt igen kemény dió, de a továbbiak már nem okozhatnak különösebb gondot. A STF 2302 egy standard/széles trió. A főpárnál a felfedezés óta eltelt 170 év alatt nincs érdemi változás, sőt a C komponens sajátmozgása is megegyezik a főcsillagéval, legalábbis a Tycho mérések szerint (a WDS-ben a rekta irányú komponens keletre, míg a Tychonál nyugatra mutat!). A B tagnak a Guideban nincs használható adata, de a fentiek alapján joggal feltételezhető a rendszer közös sajátmozgása (cpm). A TDT 598 és a WFC 190 kettősök a WDS katalógus legújabb kiadásába kerültek bele. Az utóbbi névkód a Washington Fundamental Catalog-ot takarja, amely a USNO három észlelési módszere (vizuális mikrométeres, fotografikus és speckle interferometrikus) közül a középső feldolgozásának eredménye; a WDS-ben 247 bejegyzéssel szerepel.
A Hipparcos- és Tycho-programok szép számmal gyarapították a kettőscsillagok mennyiségét is. A Tycho feldolgozás olyannyira, hogy a TDS (TychoDouble Stars) 1-től 9999-ig terjedő számtartománya nem volt elegendő, ezért a számozás TDT 1-től folytatódott, és a 2001-es kiadásban 4315-ig jutott el, ami az egy évvel korábbi kiadáshoz viszonyítva 13080 új párt jelent. A 14300 Tycho kettős átlagos szögtávolsága 1,2", így ebből a szemszögből is érthető, hogy a most észlelt TDT 598 Ernő első Tycho rendszere. Főcsillagára a WDS 55 mas/év sajátmozgást ad meg, a társra viszont nincs adat, ezért a paraméterek változása nem számítható; az eltérést magyarázza az is, hogy a 2"-es szögtávolság Ernő műszeregyüttesének méréshatára közelében van, amit a szeparáció 11%-os standard szórása is jelez, ám ez számszerűen csak 0,22".
2002.04.12. Nyomtatásban megjelent: Meteor 2002/5