A távcső 17. századi feltalálása gyökeres változást hozott az asztronómiába, így többek között megdöntötte az állócsillagok szférájának változatlanságába vetett ősrégi hitet. A sorozat ezen részének vezérfonala a csillagok helyváltozása, ezen belül a valós térbeli mozgás látóirányunkra merőleges vetülete, amelyet a csillag sajátmozgásának nevezünk. Ez a leginkább ívmértékben megadott mennyiség a csillagok jelentős távolsága folytán általában ezred szögmásodperc (milliarcsecundum, angol rövidítéssel mas) nagyságrendű. Ha meggondoljuk, hogy légkörünk mennyi nehézséget okoz a precíz vizuális észlelésben, akkor érthető, hogy miért fontos a csillagászok számára az első légkörön kívül működött asztrometriai műhold munkája, melyet Hipparcos- illetve Tycho-projekt néven ismerünk. A sok eredmény mellett a csillagok sajátmozgása terén is nagy előrelépést hozott.
Előre bocsátom, hogy a téma további tárgyalása nem tudományos jellegű, hanem a szemléletességet, egyszerű megértést tartja szem előtt! A sajátmozgás minél pontosabb megállapítására több lehetőség van. Az egyre pontosabb mérőeszközök és módszerek, a fent említett űrtechnika mellett a legegyszerűbb az időfaktor alkalmazása: minél hosszabb időszakra terjesztjük ki a pozíciómérést, az elmozdulásra annál pontosabb értéket kapunk. Esetünkben tulajdonképpen a csillag helyváltoztatását kell megállapítanunk, aminek abszolút és relatív módszerét különböztethetjük meg. Az abszolút mód az, amikor az egyes objektumok különböző időpontban mért koordinátáiból állapítják meg az elmozdulást; a módszer nehézsége magától értetődik. Relatív módszer alatt értem két egymáshoz közeli csillag viszonylagos helyzetének meghatározását, ami jelentősen egyszerűbb és pontosabb; gondoljunk csak egy csillagászati fotográfia ilyen jellegű feldolgozására, vagy egy mikrométerrel történő észlelésre! Sajnos a relatív esetnél az észlelt változás a két komponens között nem osztható fel, valamint a cpm párok kilétére sem derül fény.
A fentiekből már sejthető, hogyan kerül ez a téma a Meteor kettősrovatába: amatőr viszonylatban is az ismert katalógusadattól való eltérés adja a kettősészlelés érdekességét! Bár a napjainkban még általánosnak mondható becsléses módszer csak ritkán adja meg ezt az élményt, CCD kamera használatával már jelentős arányban kimutatható a komponensek elmozdulása; a sorozat ezen részét éppen ezért ennek a témának szeretnénk szentelni, Berkó Ernő 2001-ben végzett észlelőmunkájának felhasználásával. Napjainkban a Hipparcos, a Tycho és a GSC adatainak birtokában a számunkra elegendő pontosságú asztrometriai adatok rendelkezésre állnak. Sajátmozgás vonatkozásában egy csillagpárnál triviálisan három eset lehetséges: mindkét vagy csak egyik adat ismert, illetve egyik sem. (Sajnos a Hipparcos sajátmozgás adatai kivételével a más forrásból - így a WDS-ből is - származó adatok pontossága nem ismert, illetve jelentős hibával terhelt.) Az előző bekezdés zárómondatának megfelelően ha egyik csillagnak sem tudjuk a sajátmozgását, akkor saját, katalógus adattól eltérő mérésünkből számszerű következtetések levonására reális lehetőség sincsen. Ha a csillagpár mindkét tagjának asztrometriai adatai ismertek, akkor csupán az a feladatunk, hogy a korábbi és saját kettősméréseinket megvizsgáljuk, egyeznek-e a két módon adódó pozíciók - bizonyos határon belül. Itt nyílván bármiféle kombináció előfordulhat, és akár egyes sajátmozgások, akár bizonyos kettősmérések pontosságára megállapítást tehetünk - természetesen magánhasználatra!
Marad a legizgalmasabb eset, amikor csak az egyik csillagnak - rendszerint a fényesebbnek - ismerjük a sajátmozgását. Ekkor a rendelkezésre álló kettősméréseket felrajzolva megkaphatjuk a másik csillag sajátmozgását. Ha a sajátunkon kívül csak egy mérés van, akkor egyszerű számítással konkrét számadatot kaphatunk a tag sajátmozgására (ld. HJ 1963 és ES 2590), de természetesen sokkal meggyőzőbb, minél több mérés sorakozik egy vonal mentén. (Ekkor már bonyolultabb matematikai műveleteket kell végeznünk - a saját szórakozásunkra...) Mivel a kettősészlelő amatőrök fő forrása a WDS, ennek korlátait is figyelembe kell venni, úgymint az első és utolsó mérés, valamint ezek PA-ban egész fokra, S-ben tized szögmásodpercre kerekített volta. Kedvezőbb a helyzet azon kettősök esetében, ahol a sokkal nagyobb pontosságú interferometrikus- vagy Tycho-mérések rendelkezésre állnak.
Másik oldalról is megközelíthetjük a témát: az utolsó katalógusadatot alapul véve az eltérést mutató kettősöket három csoportra oszthatjuk. Az első csoportba tartoznak azok, melyeknek paraméterváltozása az ismert sajátmozgással összhangban van. Sajnos ezek egy része bizonyos fenntartással kezelhető, ha csak az egyik tag sajátmozgása ismert. Így van ez a másik két csoportnál is; közülük az egyiknél a régebbi mérésekhez illeszkedik a jelenlegi észlelés. Végül amikor csak egy-két régi (eltérő) mérést ismerünk, akkor a tagok sajátmozgása okozta változás mellett fennállhat a korábbi mérés pontatlansága is.
Korábbi
írásaimban természetesen esett már szó jelentős sajátmozgású, nem cpm csillagpárokról
is, így legutóbb a HJ 1927 került ábrás
bemutatásra, ahol mindkét komponens sajátmozgását ismerjük, és a CCD-mérés
ezzel tökéletes összhangban van. A STF 3064r kettősnél szintén ismert mindkét csillag sajátmozgása
a Hipparcos- illetve Tycho-mérések folytán. A főcsillag társáénál ötször nagyobb
elmozdulása a domináns, melynek alapján egyszerűen juthatunk arra a megállapításra,
hogy az idő múlásával a szögtávolság és a PA növekszik. Azonban ha a WDS
kiadásaiban található 1783-1991 közötti négy mérést pontosan felrajzoljuk
(ld. az ábrát!), akkor arra kell gondolnunk, hogy vagy a régi kettősmérések
pontatlanok, vagy - a pozíciók szabályosságát látva - a társ Tycho-sajátmozgása
más. Mindenesetre a Tycho kettősmérése után 10 évvel Ernő észlelése egyértelműen
kimutatta a tized ívmásodperc nagyságrendű változást.
Hasonló a helyzet az ES 1481 jelű párnál is a
társ helyzetét illetően, de ott úgy tűnik, hogy a műD előjelváltása
és egy nagyságrendnyi csökkentése éppen a kettősmérések eredményére vezetne.
Más a helyzet az ES 48-nál: a társ, bár vizuális
fényessége 11m, a GSC-ben - és így a Guide térképen - nem szerepel, koordinátái
sem ismertek. A fényes főcsillagnak viszont pontos Hipparcos-mérése van, így
a SIDONIe adatbázisában található hat kettősmérést felrajzolva az ábráról
megállapítható, hogy a társnak számottevő sajátmozgása nincsen, és a mérések
is pontosak, beleértve természetesen Ernő CCD-s észlelését is.
Halványabb, és szintén nem szerepel a GSC-ben a STF
787 C komponense (a 0,7"-es főpár a CCD-felvételeken nem mérhető). A főcsillag
Hipparcos pozícióadatait figyelembe véve a 120 és 90 éves profi mérések és
Ernő észlelése szerint a társ egy 1,5"-es körön belül van.
Ehhez a "csoporthoz" sorolható a HJ 1963, ahol a főcsillagot
a Hipparcos programban mérték, és a WDS-ben egy 1830-as kettősmérése szerepel.
Ennek, valamint a GSC szerinti pozicíó felhasználásával a társ sajátmozgására
műRA=+31 mas/év és műD=+37 mas/év értékeket kapunk.
Hasonlóképpen az ES 2590
jelű párnál a társ számított sajátmozgása műRA=+309 mas/év és műD=-139
mas/év, ami mellett elhanyagolható a főcsillag PPM katalógusból származó
sajátmozgása, valamint indokolja a 85 év alatti tetemes kettős-paraméter változást.
A számított sajátmozgásból adódó 2001-es és a CCD-vel meghatározott pozíció
közötti különbség mindössze 0,05" illetve 0,33".
A többszörös csillagoknak sajátságos bája és sokszor problémája is van. A STF 133 is elgondolkoztató, érdekes rendszer. A főcsillag 500 fényév távolságban levő vörös óriás 51 mas/év sajátmozgással, és egy szoros kísérővel, amely a fényes főcsillagnál 2,6m-val halványabb, ezért CCD-vel nem volt mérhető. A két távolabbi kísérő 50 illetve 200 fényév távolságra van (tehát optikai társak) és sajátmozgásuk nagysága is hasonló, bár nagy hibával ismert. A 19. századi első mérések kilógnak a sorból,
és valószínűleg okai a szokatlan komponensjelzéseknek, amikoris a közelebbi kísérő a "D", a távolabbi a "C" betűjelzésű a WDS szerint. Az 1962-es mérések és Ernő észlelése megfelel a főpár sajátmozgásának, de nem támasztja alá igazán a kísérők Tycho-mozgásait. Otto Struve katalógusa függelékében található a STT 17 App. jelzésű többescsillag, melynek öt komponense szerepel a WDS-ben. A tagok CCD felvételek alapján meghatározott pozíciói tökéletes összhangban vannak az asztrometriai adatokkal, ugyanakkor az ábra alapján nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy a WDS A-C párra vonatkozó 1996-os 336o pozíciószöge téves: ennek alapján a C komponens 23" távolságra lenne a Hipparcos-pozíciótól.
Az Orionban
található BAL 670 megint más eszmefuttatásra
ad alkalmat: mindkét komponensnek a Tycho projektből ismert a sajátmozgása,
amiről több rosszat írtam már, mint jót. A jelen eset kicsit javítja a
képet, ugyanis a kettősmérések és a társ sajátmozgásából adódó pozíciók
között az eltérés nem több 0,5"-nél.
A most ismertetett kettősök mindegyikéről egységes rendszerű ábrát is készítettem, melyek tanulmányozását megkönnyítheti az
alábbi jelmagyarázat:
Bár a fenti adatok kettő kivételével már korábbi részekben is megjelentek, több adat változott, mivel ez a táblázat a WDS 2001-es kiadása szerint frissítve lett.
A tavasz közeledtével 10-es seeinget kívánok mindenkinek, de különösen azon amatőrtársaimnak, akik a fentieket olvasva kedvet kapnak a kettőscsillagok észlelésére, akár vizuálisan, akár CCD-vel, lehetőségüknek megfelelően!
2001.12.13. Nyomtatásban megjelent: Meteor 2002/3