A kellemes nyári éjszakák szép konstellációja a Tejúton déli irányba repülő Sas, latin néven Aquila. Legfényesebb csillaga, a 16 fényév távolságra lévő Altair a nyári tájékozódási háromszög egyik csúcsa. A nem nagyméretű csillagkép az égi egyenlítőn helyezkedik el, így objektumai július-augusztus hónapokban egész éjszaka kényelmesen megfigyelhetők akár refraktorokkal, akár Newton távcsővel.
A cikksorozat anyagát adó észlelőnk korai munkásságának eredménye a most publikálásra kerülő tizenegy kettőscsillag; konkrétabban 1999 augusztusában kerültek a 35,5-es Newton látómezejébe. A Sasban összesen észlelt 26 pár között ismert binary rendszer, vagy különleges érdekességű objektum nincsen, de a már megszokott típusú kettőscsillagoknál a címben jelzett "ritkán észleltség" nem csak az amatőrök részéről áll fenn, amint ezt a táblázat is mutatja.
SCJ 21 (DSS 9'x5') |
Bevezetésként nézzük meg H. Schjellerup egyik nyílt párját, az SCJ 21 jelzésűt. Bárkivel előfordulhat, hogy a romló légköri körülmények miatt csak egyre könnyebb kettősöket tud úgy-ahogy észlelni; ez történt a 26-ai éjszaka derekán, amikor 66-szoros nagyítással is nagyon laza, jellegtelen párként került feljegyzésre ez a kék és narancs színű, eltérő fényességű objektum. Egyetlen érdekessége, hogy előtte nagyon halvány, standard-szoros kettős halad. Be kell vallanom, hogy ennek a párnak a bemutatását inkább az motiválja, hogy 1995.július 8-án egy hasonlóan gyöngécske éjszakán magam is becserkésztem. Ma már nem állapítható meg, hogy mi késztetett akkor egy kimondottan vegyes megfigyeléssorozat elkövetésére, de tény, hogy az egy évvel korábbi üstökösbecsapódást jól láthatóan magán viselő Jupiter után a Szaturnuszt is beállítottam, és 220-szoros nagyítással megpillantottam először és eleddig utoljára a különleges pályán mozgó Iapetust, PA 220 felé 70"-80"-re (UT 23:18). A kettősökre visszatérve a vonuló felhők miatt(?) nem sikerült egyértelműen észlelni a delta Aquilae távoli, halvány kísérőjét 90-szeressel. Innen északi irányban két fokra található a SCJ 21, amely előtt halad kb. 6'-re a PPM 167802 jelzésű, hasonló fényességű csillag; ennek két távoli kísérőjét is feljegyeztem. Végülis minden relatív: kis műszerrel és kis nagyítással 60" távolságú csillagok is feljegyzésre érdemesnek (kettősnek) tűnhetnek egy amatőr számára...
Comas Sola mindössze egy bejegyzéssel dicsekedhet a WDS-ben, így kettőse természetesen a SOL 1 nevet viseli. "66x: PA 320!!!!. Narancs és sárga csillagok. Nagyon-nagyon laza pár. Alig eltérő fényességek. 2,5x-es távolságra, PA 300 felé távolabbi halvány csillag." Mivel a főcsillag a Tycho mérések szerint ÉK-i irányba halad 0,13"/év sebességgel a társ sokszorta kisebb mozgása mellett, az észlelt, katalógusadathoz viszonyított pozíciószög csökkenés rendben van. (A társ WDS-ben szereplő sajátmozgás adata eszerint téves.)
1999 szeptemberének elején Ágasváron volt Berkó Ernő. A harmadik estén sikerült először kettősöznie; ezen megfigyelésekből idéznék néhányat. "STF 2541, 210x: Sárga és kék csillagok, eltérő fényességekkel. Lazán bomló, szép, standard pár. PA 320." A 100 fényév távolságban lévő csillagoknak igen jelentős, 400 mas/év sajátmozgása van DNy felé, és bár a látszó szögtávolság a felfedezés óta eltelt 170 év alatt közel kétszeresére nőtt, az égbolton történt harmincszor nagyobb elmozdulásból az következik, hogy a komponensek fizikai kapcsolatban vannak egymással: vagy közös sajátmozgásúak (cpm), vagy esetleg egymás körül keringenek (a rendszer binaryként a legújabb katalógusban nem szerepel). Rossiter egyike a legtermékenyebb kettőscsillagászoknak, de a déli félgömbön tevékenykedett, ezért objektumai - amelyek elég nehezek is amatőr szempontból - kevéssé ismertek nálunk. A 4638. sorszámot viselő pár "fehér-vörös, PA 190 fekvésű, nagyon eltérő, standard szögtávolságú. A nagyon halvány társ nehezen jön a gyenge nyugodtságú égen". Talán még kevésbé kedveltek Leavenworth objektumai, amelyek közül az LV 21 jelzésű trió A-BC párja "kékesfehér és fehér csillagok laza, eltérő, nyilt kettőse. (BC) A B komponens PA 280 felé szoros párt alkot egy alig eltérő sárga csillaggal. Ez is szépen bomlik. Északtól keletig három halvány csillag övezi az A-t, egyenlő térközökkel, kb. AB távolságra." Két további, nagyon szoros kettőscsillaghoz már 300-szoros nagyítást kellett alkalmazni. A BU 827 "PA 280-as, alig eltérő fényességű, nagyon szoros pár. Mindkét csillag fehér. Nehezen, de réssel bomlik." Végezetül Collins - akinek nevét szintén egyetlen kettős viseli a WDS-ben - CLS 1 jelű párja már komoly kihívás 25-30 cm átmérő alatt; a feljegyzés szerint "PA 260. Kissé eltérő kékesfehér csillagok. Bomlik, de nagyon szoros kettős."
Joggal gondolhatják az olvasók, hogy nem könnyű esetekkel fejeződik be a cikk, mivel négy Aitken-pár következik! És mivel közülük hármat az első leírásnál nem dícsérettel említett 26-i és előző hasonló egű éjszakán észlelt Ernő, kitartásáért minden elismerést megérdemel! "A 2274: PA 250. Nagyon eltérő, sárga-fehér, szoros pár. Nehéz. A halvány társat elég távol sikerült megpillantani a főcsillagtól, már amikor a felhők engedték. Kb. 3-4" lehet." Az A 367 csillagai a táblázat adatainak megfelelően lassan, egyenletesen távolodnak egymástól, a pozíciószög csökkenése mellett. Leírása: "PA 310. Eltérő, nagyon szoros pár. A csillagok sárgák. Nagyon nehéz, mert a romló légkör miatt nem igazán lehet élesre állítani a csillagok képét. A jobb pillanatokban azért réssel bomlik. Egy kissé fényesebb csillag követi 1/2 LM-el." "A 2273: PA 140, sárga és vörös csillagok. Szoros, eltérő, nehéz pár a Hold fénye mellett. A társ csak EL-el villan be. Tegnap a felhős égen 1 órán belül 5-ször állítottam be a felhőrésekben, mégsem birtam a halvány társat meglátni." Az ismertetett megfigyelések ugyan 300-szoros nagyítással készültek, de a gyakorló amatőrök jól tudják, hogy nyugtalan légkörnél ez nem sokat segít, sőt a kép fókuszálhatatlansága könnyen kedvét szegi az észlelőnek. Szerencsére egy korábbi alkalommal valamivel kedvezőbb volt a helyzet: ugyan az átlátszóság kritikán aluli volt, azaz egyik felhőrésből a másikba kellett ugrálni, de ott a seeing meglepően jó volt. 420-szoros nagyítással az A 1182 PA 290-es, kissé eltérő fényességű sárga csillagok alkotta nagyon szoros pár, de szép réssel bomlott. Sajnos a felhőrések összezáródása hosszabb szemlélődést nem engedett. A kettős 96 évvel ezelőtti felfedezése óta változatlan helyzetű.
Mindenkinek sok sikeres és szép kettőscsillag megfigyelést kívánok, és hozzá - szokás szerint - 10-es seeinget!
2001.05.31. Nyomtatásban megjelent: Meteor 2001/7-8