Mikor ezeket a sorokat irom, 30 éves az amatőrcsillagász múltam.
1973. jan. 31-én állította ki Gyurka bácsi (Dr. Kulin György) a Csillagászat
Baráti Köre tagsági igazolványomat. Az első időszakban inkább az ismeretterjesztés,
szakköri élet, iskolai előadások jelentették számomra a csillagászatot. Természetesen
az akkoriban fellelhető szakkönyvekből, kiadványokból szerzett ismereteim
alapján. Közben két kisebb távcsövem is készült: egy 100/400-as, és egy 100/800-as
Newton. Urániás tükrökkel, egyszerű "műszaki megoldásokkal" készültek, de
sok élményt adtak.
A 70-es évek közepén kerültem kapcsolatba Szentmártoni Bélával, s rajta keresztül az Albireo című kiadvánnyal. Első bátortalan észleléseimet is az Albireo különféle rovataihoz küldtem (mély-ég, kettősök, Hold). Akkori munkahelyem (amely szakkörünknek is hátteret biztosított) lehetővé tette, hogy a "mozgalmat" más módon is támogassuk. Így az Orosházi Üveggyárban sok távcsőtükör alapanyagot (korong) öntöttünk társadalmi munkában. Bár nem voltak ezek vetélytársai az optikai gyárak termékeinek, de biztosították, hogy nagyon olcsó áron juthassanak hozzá a hazai amatőrök az urániás tükrökhöz, távcsövekhez. Másrészt az Üveggyár házinyomdája sok kiadvány sokszorosítását, utánnyomását elvégezte. Főleg Albireo mellékletek, észlelési útmutatók, cikkgyűjtemények készültek párszázas példányszámokban (ingyen) ily módon. Akkoriban Gádoroson laktam. Nősülés után költöztünk Orosházára. Feleségem - Tóth Ágnes -, akivel a szakkörben ismerkedtünk össze, azóta is stabil családi hátteret biztosít csillagászati ténykedéseimhez. Időben kicsit ugorva, itt említeném meg, hogy gyermekeink (Emese és Balázs) szintén érdeklődnek a csillagászat iránt, sőt jelen honlap kialakításában Balázs fiam is segített.
Következő - említésre érdemes - időszakom a meteorészlelés jegyében telt. Akkor már a Meteor hasonló rovatához küldtem be észleléseimet. A '80-as évek első felében előbb csak vizuálísan, térképre rajzolva, majd fotografikus módszerrel is észleltem meteorokat. Mintegy 2600 meteort "rajzoltam", és kb. 100 meteornak a nyomát fényképen is sikerült rögzítenem. Több gépet használva, különféle segédeszközökkel (forgó-szektor, objektívfűtés) dolgoztam, főleg a Perseida rajra koncentrálva.
1987-ben költöztünk Ludányhalásziba. Néhány évig "pihent" az amatőrcsillagászat, más tevékenységek kötötték le a szabadidőmet. A 90-es években volt a nagy "visszatérésem", bár közben is figyelemmel kisértem a hazai amatőréletet. Elkészült a 80/500-as refraktorom, amit G 10-es mechanikán használtam, később egy 200/1500-as Dobson távcső is segített égi kalandozásaimban. A visszatérő időszakomban először a Hyakutake, majd a Hale-Bopp üstökös volt az aktuális látványosság. Ez utóbbiról sok fényképet is készítettem, kézi vezetéssel. De ekkor már "felgyorsultak körülöttem az események".A következő jelentős időszak, amikor a 80/500 helyett egy 100/600-as APO refraktor került a G 10-es mechanikára, óragéppel, kéttengelyes elektromos vezérléssel. Ekkor kezdtem el ismerkedni a CCD-s technikával is, azóta is használom az Amakam kamerát. Első felvételeimet 1998 nyarán készítettem, azóta is készülnek felvételek kettősökről, mély-ég objektumokról, Holdról, bolygókról. Közben elkészült a "főműszerem", a 355/2100-as Newton távcső. Az első években Dobson szerelésben "mélyítettem" vele az eget. Első "újkori" kettősészleléseimet 1998 utolsó napjaiban kezdtem meg, főleg a 35-ös távcsővel. Ezek vizuális észlelések voltak. Néhány év alatt több mint 2500 kettőst néztem meg.
1999 elejétől vezetem a Meteor mély-ég rovatát, amely akkor már 15 éves múlttal büszkélkedhetett. Ez az év más szempontból is emlékezetes számomra: független felfedezője lettem az SN 1999by szupernóvának. A felfedezés a 100/600-as refraktorral, Amakam CCD-vel történt. A szupernóva az NGC 2841 (UMa) galaxisban robbant fel.
2000 őszén a 35-ös távcső felkerült egy G 40-es mechanikára, így a CCD kamerát már a főtávcsövemmel használom. A következő év elején kettősökről is készítettem felvételeket; kíváncsi voltam, hogy ez az összeállítás mennyire alkalmas a feladatra. Különböző mértékű fókusznyújtással - főleg az 5"-nél tágabb kettősök mérésére - erre alkalmasnak bizonyult. Különféle programok készítésével, az eredmények ellenőrzésével Vaskúti György segíti ezirányú ténykedésemet. A 2001-es évben végzett méréseimet Ladányi Tamás segítségével a Webb Society kettőscsillag szakcsoportja leközölte, így ezek 2002-ben bekerültek a WDS katalógusba. Az általam kimért, de addig még jelöletlen komponensek is a WDS-be kerültek BKO betűjelzéssel (névkóddal). Jelenleg a 2002-es méréseim publikálásán dolgozunk Ladányi Tamással és Vaskúti Györggyel az utolsó símításokat végezve a tavalyinál is terjedelmesebb anyagon.Akit részletesebben érdekel a kettőscsillagok Berkó Ernő által alkalmazott CCD-s mérési módszere, olvassa el ezt a cikket!
Ludányhalászi, 2003. január 31.